Bütünleşik yönetim için
     İyi yazılım şart !

Ana Sayfa  | Site Haritası
 
E-Bülten Arşiv  
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
YSM Business Solutions - ArtWin.Net .:. izmit, Kocaeli Teknopark .:. Yeni Ticaret Kanunu, KOSGEB proje, Kalkınma Ajansı proje, Devlet Destekleri, Proje Danışmanlığı, CRM, MES & Shopfloor, Stratejik Yonetim, Finans -
Yazılım
     CRM ve Kurumsal Hafıza
     Üretim Yönetimi & Shop Floor
     Pazarlama & Haber Sihirbazı
     Hedeflerle Yönetim
     E-Ticaret & Network Marketing
     Dinamik Web Sitesi
     Ön Muhasebe & Servis
Tanıtım
     Kurumsal İnternet Kimliği (KİK)
     Dijital Ajans
     İnternet Reklamcılığı
     Portallerimiz
Danışmanlık
     Yönetim ve Üretim Danışmanlığı
     Karlılık ve Strateji Danışmanlığı
Haberler
     E-mail gönderim zamanı ve sıklığı n...
     Ücretsiz YSM Academy Eğitimleri ile...
     YSM EVET Tamamlandı | Dünya Gazetes...
     YSM EVET Tamamlandı
     Gökhan Bilgisu Kurumsal İletişim Di...
     YSM Academy çalışıyor..
   Haber arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
Makaleler
     No PAIN, No GAIN
     Hedeflerle Yönetim mi dediniz?
     Şirketlerin CRM e hazırlanması
     KOBİ ler için CRM ne kadar gerekli?
     CRM niçin önemli?
     YSM Yazılım Bilgilendiriyor : Yeni ...
   Makale arşiv sayfasına gitmek için tıklayınız.
 
 
İnternette Kelime Bazlı Reklamcılık [21.5.2010]

Her gün binlerce reklam görüyoruz ve büyük bir oranının farkında bile olmuyoruz...

Kişisel reklamcılıkla reklamın algısı daha fazla oluyor

Her gün birçok reklamı isteğimiz dışında izlemek, dinlemek, okumak zorunda kalıyoruz. Sinemada film başlamadan önce mecburen yayıncı firmanın reklamlarını izliyoruz. En sevdiğimiz dizinin ortasında almayı düşünmediğimiz ürünlerle ilgili sinir bozucu reklamlar çıkıyor. Trafikte rahatlamaya çalışırken açtığımız radyoda başlayan reklam jingleları, yol boyunca devam eden açık hava panoları, aldığımız gazete ve dergilerin içerisinde bazen haberden bile fazla sayfa kaplayan ürün tanıtımları hep biz istemeden zorla dayatılarak etkileşmemiz sağlanan reklamlar…

İnternette bile isteğimiz dışında zorla dayatılan reklamlar var.

İMKB’yle ilgili bir yazı okurken sigorta firmalarının bannerları ve anlamsız pop-uplarla uğraşmak zorunda kalıyoruz…

Posta kutumuza düşen birçok gereksiz ve izinsiz e-mail, cep telefonlarımıza gecenin bir yarısı düşen SMS ler de cabası. Plansız reklamcılar yüzünden bazen tanıtımı yapılan ürün/hizmetten farkında olmadan nefret edebiliyoruz.
İnternet üzerinde çalışan “kelime bazlı reklamcılık” uygulaması ise yeni bir reklam modeli. Bu modelin öncüsü ve belki de en iyi uygulayanı da Google. Google’un 23 Ekim 2000’de 350 müşteri ile hizmete geçirdiği AdWords, anahtar kelime hedefleme prensibine göre çalışıyor.

Aramak istediğiniz kelimeyi Google’a girdiğinizde ekranın sol tarafında çıkan sonuçlar, organik yani doğal aramalar sonucunda web’den bulunan siteleri temsil ediyor. Sağ tarafta veya bazen üstte çıkan “sponsor bağlantı” başlıklı siteler ise Google’a reklam veren firmaların siteleri. Firmalar kullanıcıların aradıkları kelime başına Google’a ücret ödüyor. Böylece ilgili firma iş alanıyla ilgilenen hedef kitlesine doğrudan hitap etmiş oluyor. Ayrıca ürün/hizmetiyle ilgilenmeyen diğer kullanıcılara da reklamını göstertmeyerek, kimseyi gereksiz yere rahatsız etmemiş oluyor.

AdWords’de firmalar, reklamlarını istedikleri sonucu alana kadar düzenleyebiliyor, bütçelerini ayarlayabiliyor. Çeşitli reklam biçimlerini kullanabiliyor, hatta reklamlarını belirli dil ve coğrafi bölgeleri hedefleyecek şekilde ayarlayabiliyor. Tıklama başına maliyet seçeneği sayesinde, yalnızca reklamlar tıklandığı oranda ücretlendiriliyor. Böylece firmalara gazete, dergi ve televizyonda olduğu gibi reklamlarıyla ilgilenmeyen müşteriler için ücret ödememiş oluyor. Günlük 1 YTL’ye bile reklam verilebiliyor. İsterseniz reklamlarınızı sadece belirli bir bölgede arama yapan kişilere gösterilecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Google’un içerik ağında katılan diğer web sayfaları sayesinde de, reklamlarınızı sadece Google’da değil, iş alanınızla ilgili diğer birçok firmanın sitesinde anında gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz. Örneğin spor ayakkabı satan bir firmanız varsa, Google’ın içerik ağında yer alan birçok spor sitesinde reklamınızın gösterilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Reklamınızı tıklayan müşterilere bilinçli olduğu için, kullanıcı bazında açık şekilde bilinirlikte oluşturmuş oluyorsunuz.

AdWords reklamcılığının en güzel yanı reklam bütçesinin tamamen potansiyel müşterilere yönelik harcanması. Ayrıca bu müşterilerle ilgili her türlü bilgiye her an ulaşılabilmesi. Perakende firmalarının kart dağıtarak yapmaya çalıştıklarını AdWords sayesinde hiçbir ek masrafa girmeden saniyeler içerisinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Google’un şimdiye kadar indexlediği site sayısı 1 trilyonu geçmiş. Bu kadar çok site arasında sıyrılabilmenin en hızlı ve kolay yolu ise AdWords yoluyla reklam yapmak.

İnternette AdWords ve Kurumsal İnternet Kimliği çalışmaları hakkında daha kapsamlı bilgi için bize mustafa.colak@ysmyazilim.com ya da 00 90 549 22 00 YSM (976) üzerinden ulaşabilirsiniz

Saygılarımızla

YSM YazılımKaynak : A. Anadolu / M.Y.Parmaksi
Etiketler
İnternette Kelime Bazlı Reklamcılık - Google - FaceBook - YSM web reklam - reklam - reklamcılık
Okunma Sayısı 6558 Son Güncelleme: 6.5.2010
     
© 1996-2010 YSMYazilim.com   |   Yazıcı Grup Yazılım & İnternet Çözümleri   |  All rights reserved